- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696811 |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Closed Width | 9/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 1/4 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Width | 7/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 3/4 in |
| Precision | Standard |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Open Width | 7/32 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044128 |
| NSN Number | 3110-00-293-8305 |

