- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| Width | 0.196 in |
| Open Width | 0.196 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Closed Width | 0.196 in |
| Pre Lubricant | None |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| I.D. | 1/4 in |
| O.D. | 5/8 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7696735 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044135 |

