- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Open Width | 0.196 in |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7696735 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| O.D. | 5/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Closed Width | 0.196 in |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Width | 0.196 in |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044135 |

