- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 1/4 in |
| icNumber | 7699209 |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 0.75 in |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074606 |
| NSN Number | 3110-00-554-5612 |

