- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 0.196 in |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| O.D. | 0.75 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| icNumber | 7699209 |
| Enclosure | Single Shield |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Cage Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 1/4 in |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074606 |
| NSN Number | 3110-00-554-5612 |

