- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7696495 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Closed Width | 9/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Enclosure | Double Shielded |
| O.D. | 3/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Open Width | 7/32 in |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044142 |

