- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| I.D. | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 9/32 in |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Closed Width | 9/32 in |
| Bearing Type | Radial |
| Open Width | 7/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 3/4 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696495 |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044142 |

