- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Closed Width | 0.196 in |
| O.D. | 5/8 in |
| Width | 0.196 in |
| icNumber | 7695899 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Open Width | 0.196 in |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| I.D. | 1/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044166 |
| NSN Number | 3110-00-134-0190, 3110-00-227-4521, 3110-00-470-9147, 3110-00-494-4480 |

