- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Closed Width | 0.196 in |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Double Shielded |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7695899 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Open Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 1/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| O.D. | 5/8 in |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Width | 0.196 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044166 |
| NSN Number | 3110-00-134-0190, 3110-00-227-4521, 3110-00-470-9147, 3110-00-494-4480 |

