- Single Row Radial Bearing, 1/4" ID x 3/4" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
- General industrial
| I.D. | 1/4 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 3/4 in |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7696538 |
| Seal Material | Buna-N |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Contact Seals |
| Width | 9/32 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Open Width | 7/32 in |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Sealed |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Closed Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796074712 |

