- Single Row Radial Bearing, 1/4" ID x 3/4" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
- General industrial
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 695.00 lbf |
| O.D. | 3/4 in |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Open Width | 7/32 in |
| Width | 9/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Contact Seals |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Buna-N |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 260.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Closed Width | 9/32 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| icNumber | 7696538 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Double Sealed |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796074712 |

