- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| O.D. | 5/8 in |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 1/4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 0.196 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Open Width | 0.196 in |
| icNumber | 7696114 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Seal Material | Buna-N |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Closed Width | 0.196 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044173 |

