- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Open Width | 0.196 in |
| icNumber | 7696114 |
| O.D. | 5/8 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Dynamic Load Rating | 365.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Width | 0.196 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| I.D. | 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Closed Width | 0.196 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 125.00 lbf |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Buna-N |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044173 |

