- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Pre Lubricant | None |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 7/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Material | Steel |
| icNumber | 7696812 |
| I.D. | 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Closed Width | 9/32 in |
| Open Width | 7/32 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 7/8 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044203 |
| NSN Number | 3110-00-516-5413 |

