- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.21875" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 7/32 in |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7696812 |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 7/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Material | Steel |
| Closed Width | 9/32 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 7/8 in |
| I.D. | 3/8 in |
| Inner Ring Width | 7/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Pre Lubricant | None |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Open Width | 7/32 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044203 |
| NSN Number | 3110-00-516-5413 |

