- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 7/8 in |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7695900 |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Closed Width | 9/32 in |
| Width | 9/32 in |
| Open Width | 7/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| I.D. | 3/8 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044227 |
| NSN Number | 3110-00-175-1120 |

