- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Closed Width | 9/32 in |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 7/8 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Open Width | 7/32 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| icNumber | 7695900 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 9/32 in |
| Seal Material | Metal |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044227 |
| NSN Number | 3110-00-175-1120 |

