- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7696119 |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 7/8 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Open Width | 7/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Closed Width | 9/32 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Enclosure | Double Sealed |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 9/32 in |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| I.D. | 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044272 |
| NSN Number | 3110-00-520-3877 |

