- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 9/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 312.00 lbf |
| Open Width | 7/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Width | 9/32 in |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Closed Width | 9/32 in |
| Seal Material | Buna-N |
| Cage Type | Metal |
| I.D. | 3/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Dynamic Load Rating | 830.00 lbf |
| Enclosure | Double Sealed |
| icNumber | 7696119 |
| Cage Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044272 |
| NSN Number | 3110-00-520-3877 |

