- Single Row Radial Bearing, 0.5" ID x 1.125" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Width | 1/4 in |
| Pre Lubricant | None |
| Precision | Standard |
| Open Width | 1/4 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Closed Width | 5/16 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 1/2 in |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7697515 |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.02 KG |
| EAN or UPC | 87796044333 |
| NSN Number | 3110-00-554-0020 |

