- Single Row Radial Bearing, 0.5" ID x 1.125" OD x 0.25" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7697515 |
| Pre Lubricant | None |
| Open Width | 1/4 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Closed Width | 5/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 1/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 1/2 in |
| Weight | 0.02 KG |
| EAN or UPC | 87796044333 |
| NSN Number | 3110-00-554-0020 |

