- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Enclosure | Single Shield |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| O.D. | 1.125 in |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Dynamic Load Rating | 1280 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7699228 |
| Pre Lubricant | None |
| I.D. | 1/2 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 500 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 5/16 in |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044357 |
| NSN Number | 3110-00-554-6125 |

