- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 1280 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 1/2 in |
| Width | 5/16 in |
| Pre Lubricant | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 500 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7699228 |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 1.125 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044357 |
| NSN Number | 3110-00-554-6125 |

