- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| O.D. | 1 1/8 in |
| I.D. | 1/2 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| icNumber | 7696230 |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Enclosure | Double Shielded |
| Open Width | 1/4 in |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Closed Width | 5/16 in |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 5/16 in |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044371 |
| NSN Number | 3110-00-175-1144, 3110-00-729-6465 |

