- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 1/2 in |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Enclosure | Double Shielded |
| Preload Level | None |
| Open Width | 1/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Closed Width | 5/16 in |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Width | 5/16 in |
| icNumber | 7696230 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Weight | 0.044 LB |
| EAN or UPC | 87796044371 |
| NSN Number | 3110-00-175-1144, 3110-00-729-6465 |

