- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Material | Steel |
| Closed Width | 5/16 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Open Width | 1/4 in |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Seal Material | Buna-N |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Width | 5/16 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7696115 |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| I.D. | 1/2 in |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044388 |
| NSN Number | 3110-00-856-3149, 3110-00-903-2182 |

