- Single Row Radial Bearing, 1/2" ID x 1 1/8" OD x 5/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 500.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Buna-N |
| Open Width | 1/4 in |
| icNumber | 7696115 |
| O.D. | 1 1/8 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| Closed Width | 5/16 in |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 5/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 1,270.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| I.D. | 1/2 in |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.19 LB |
| EAN or UPC | 87796044388 |
| NSN Number | 3110-00-856-3149, 3110-00-903-2182 |

