- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 0.281" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Open Width | 9/32 in |
| I.D. | 5/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7697622 |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Seal Material | None |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Width | 9/32 in |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Closed Width | 11/32 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044715 |
| NSN Number | 3110-00-554-3341 |

