- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 0.281" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Closed Width | 11/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| icNumber | 7697622 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 5/8 in |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Width | 9/32 in |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Open Width | 9/32 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044715 |
| NSN Number | 3110-00-554-3341 |

