- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 1.375 in |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 1700 lbf |
| I.D. | 5/8 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7699212 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 682 lbf |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796044722 |
| NSN Number | 3110-00-554-5237 |

