- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Pre Lubricant | None |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 1700 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Width | 11/32 in |
| I.D. | 5/8 in |
| icNumber | 7699212 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 1.375 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Single Shield |
| Static Load Rating [Max] | 682 lbf |
| Weight | 0.22 LB |
| EAN or UPC | 87796044722 |
| NSN Number | 3110-00-554-5237 |

