- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7696226 |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Seal Material | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Closed Width | 11/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Open Width | 9/32 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| I.D. | 5/8 in |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044739 |
| NSN Number | 3110-00-155-8448 |

