- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Open Width | 9/32 in |
| icNumber | 7696226 |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| I.D. | 5/8 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Width | 11/32 in |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Closed Width | 11/32 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044739 |
| NSN Number | 3110-00-155-8448 |

