- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Utilities
- Chemical
- General industrial
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 5/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 11/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Contact Seals |
| Open Width | 9/32 in |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| icNumber | 7696518 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Material | Buna-N |
| Precision | Standard |
| Closed Width | 11/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044746 |

