- Single Row Radial Bearing, 0.625" ID x 1.375" OD x 11/32" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- Automotive
- Agricultural
- Utilities
- Chemical
- General industrial
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| I.D. | 5/8 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Outer Ring Width | 11/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 1,700.00 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| icNumber | 7696518 |
| O.D. | 1 3/8 in |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Width | 11/32 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Open Width | 9/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 682.00 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 11/32 in |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Sealed |
| Closed Width | 11/32 in |
| Weight | 0.088 LB |
| EAN or UPC | 87796044746 |

