- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Open Width | 0.312 in |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 3/4 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| icNumber | 7697608 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 5/16 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Pre Lubricant | None |
| Closed Width | 7/16 in |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044753 |
| NSN Number | 3110-00-155-8869, 3110-00-293-8307 |

