- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 0.3125" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Open Width | 0.312 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Width | 5/16 in |
| Pre Lubricant | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7697608 |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Radial |
| Closed Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| I.D. | 3/4 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Seal Material | None |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044753 |
| NSN Number | 3110-00-155-8869, 3110-00-293-8307 |

