- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Seal Material | Metal |
| Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 1.625 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7699230 |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Dynamic Load Rating | 2320 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 87796044760 |
| NSN Number | 3110-00-293-9047 |

