- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 7/16 in |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7699230 |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 1.625 in |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Single Shield |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 1000 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Dynamic Load Rating | 2320 lbf |
| I.D. | 3/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.26 LB |
| EAN or UPC | 87796044760 |
| NSN Number | 3110-00-293-9047 |

