- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Closed Width | 7/16 in |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| I.D. | 3/4 in |
| icNumber | 7697007 |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Open Width | 0.312 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Width | 7/16 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044777 |
| NSN Number | 3110-00-155-8874, 3110-00-825-7002 |

