- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| icNumber | 7697007 |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Closed Width | 7/16 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Open Width | 0.312 in |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Width | 7/16 in |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| I.D. | 3/4 in |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Material | Steel |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044777 |
| NSN Number | 3110-00-155-8874, 3110-00-825-7002 |

