- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 3/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Closed Width | 7/16 in |
| Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| icNumber | 7697085 |
| Open Width | 0.312 in |
| Width | 7/16 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Material | Buna-N |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Enclosure | Double Sealed |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044784 |
| NSN Number | 3110-00-759-3968 |

