- Single Row Radial Bearing, 0.75" ID x 1.625" OD x 7/16" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| icNumber | 7697085 |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Sealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Buna-N |
| Open Width | 0.312 in |
| Width | 7/16 in |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 3/4 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Inner Ring Width | 7/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 1 5/8 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 7/16 in |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Closed Width | 7/16 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Dynamic Load Rating | 2,320.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 1,000.00 lbf |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.132 LB |
| EAN or UPC | 87796044784 |
| NSN Number | 3110-00-759-3968 |

