- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Width | 3/8 in |
| icNumber | 7697581 |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Closed Width | 1/2 in |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Open Width | 3/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 7/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 87796044791 |
| NSN Number | 3110-00-554-5715 |

