- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.375" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7697581 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Open Width | 3/8 in |
| Closed Width | 1/2 in |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Preload Level | None |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| I.D. | 7/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 3/8 in |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.14 LB |
| EAN or UPC | 87796044791 |
| NSN Number | 3110-00-554-5715 |

