- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Open Width | 3/8 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| icNumber | 7696983 |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 7/8 in |
| Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Width | 1/2 in |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Closed Width | 1/2 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796044807 |
| NSN Number | 3110-00-155-8883 |

