- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.5" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Open Width | 3/8 in |
| Width | 1/2 in |
| Closed Width | 1/2 in |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 7/8 in |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| icNumber | 7696983 |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796044807 |
| NSN Number | 3110-00-155-8883 |

