- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.500" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 7/8 in |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Closed Width | 1/2 in |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Open Width | 3/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Seal Type | Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698129 |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1/2 in |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796074729 |

