- Single Row Radial Bearing, 0.875" ID x 1.875" OD x 0.500" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Polyurea Base |
| Static Load Rating [Max] | 1,120.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Open Width | 3/8 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Fillet Radius | 0.031 in |
| Inner Ring Width | 1/2 in |
| Closed Width | 1/2 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 1 7/8 in |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7698129 |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 7/8 in |
| Width | 1/2 in |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Double Sealed |
| Seal Type | Contact Seals |
| Seal Material | Buna-N |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Dynamic Load Rating | 2,500.00 lbf |
| Outer Ring Width | 1/2 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.29 LB |
| EAN or UPC | 87796074729 |

