- 1.4375" Shaft, 2.75" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- Fafnir SAOL type heavy series pillow blocks are designed for applications where higher-than-usual temperature applications where for any reason one or more floating bearing units required. The floating unit allows its bearing to move axially as the shaft expands because of the temperature rise, while the fixed unit maintains shaft location. Bearings also have loose internal fit. The SAOL unit is equipped with a heavy series, self-aligning SMN wide inner ring bearing and self-locking collar. An external aligning ring is fitted to the spherical surface of the outer ring. They are equipped with oil-tight seals and are normally fitted for oil lubrication, but can be equipped for grease lubrication when specified. NOTE: Lubricate with high grade automotive or turbine oil, or ball bearing grease before installation. All units are assembled with a spacer ring (Fixed type). By removing the spacer ring, the assembly becomes a floating unit.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Bolt Hole Length | 1 in |
| Mounted Unit Duty | Heavy-Duty |
| Base Width | 2 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Total Float | 0.3594 in |
| Shaft Dia. | 1.4375 in |
| Base Height | 13/16 in |
| Base Length | 10 5/8 in |
| Collar No. | SN107K |
| Length Through Bore | 4.375 in |
| Overall Width | 4 3/8 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Series | SAOL Series |
| Insert Type | Steel Insert |
| Housing Material | Cast Iron |
| Inch/Metric | Inch |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bearing Design | Expansion/Non-Expansion |
| Lubrication | Relubricatable |
| Bolt Size | 5/8 in |
| Housing Width | 4 3/4 in |
| Housing No. | A-4779 |
| Bolt Hole Width | 3/4 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bearing Insert | SMN107KS |
| Bolt Hole Spacing | 8 1/4 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| End Type | Open End |
| Weight | 16.74 LB |
| EAN or UPC | 87796059337 |

